634
69771

A Josef Frank "Flora" cabinet, for Svenskt Tenn, model 852.

80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Hammer price
95 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, tapetserad med planscher ur Palmstruchs flora, hyllinredning. Höjd 150 cm, bredd 119 cm, djup 43 cm.

Normalt slitage, låset fungerar ej, nyckel medföljer.

More information

Modellen formgiven år 1937.