678
75425

A Josef Frank chest of drawers "Florabyrån", Firma Svenskt Tenn, model 1050.

80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Hammer price
105 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Mahogny och tapetserad med floraplanscher ur Nordens flora av C A Lindman, tre utdragslådor, på kulfötter. Längd 131 cm, bredd 43 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Obetydligt slitage. Keys included.

More information

Modellen formgiven på 1940-talets början.