728
75835

An Axel-Einar Hjorth red lacquered table "Åbo" on a silverplated brass leg, Nordiska Kompaniet 1929-30.

20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
56 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Utfört i krackelerad rödlack med bronserad reliefdekor, benet av försilvrad mässing. Kvadratisk fotplatta med 2 runda svängbara och höj- och sänkbara bordsskivor. Höjd 78 cm, diameter 42 cm.

Slitage, smärre skador och retuscher.

Literature