Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
738
68917

A Carl Malmsten showcase cabinet, birch, partly stained and burr wood, Nordiska Kompaniet ca 1928.

8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Hammer price
11 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Björk, bonad och svärtad samt björkrot. Inredning med tre hyllplan. bakstycket märkt CM och med Nks metallbricka NK R 32151 14 2 28. Höjd 161 cm, bredd 100, 5 cm, djup 31 cm. Nyckel finns.

Smärre fanérskador och obetydligt slitage. Keys included.

Exhibitions

Enligt uppgift utställt på NKs vårutställning 1928.