749
68843

An Oscar Nilsson mahogany cabinet, executed by Wickman & Nyberg, Stockholm 1937.

8 000 - 10 000 SEK
719 - 899 EUR
759 - 949 USD
Hammer price
11 500 SEK

Mahogny, utsidan fanerad med olika sorters mahogny i geometriskt mönster, inredning i mahogny med 12 + 2 lådor, hyllplan, tre fack med lucka samt
en låsbar dokumentlåda. Etikettmärkt i nedre lådan: UTFÖRT Å WICKMAN & NYBERGS MÖBLERINGS- OCH SNICKERIVERKSTAD FÖR Hantverkslotteriet Stockholm i Mars 1937 J Wickman, ARBETARE: Holger Eklund, ARKITEKT: Oscar Nilsson. Höjd 163 cm, bredd 109 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.

Smärre repor och slitage, nyckelbussning med skada.

Saleroom notice

Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1937.

Exhibitions

Literature

Svenska Slöjdföreningens Tidskrift "Form", nr 8 1937. Skåpet avbildat i en inredning och omskrivet i artikeln som handlar om Oscar Nilssons inredning i för Hantverkslotteriet.