782
82145

A Marcel Breuer Lounge Chair for Isokon, England. Laminated beech, upholstered in a green fabric.

30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Hammer price
30 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Skiktlimmad plywood av bok, stoppad klädsel i grönt tyg.

Obetydligt slitage.

Saleroom notice

Klädsel i grönt.

More information

Modellen formgiven år 1935-36. Marcel Breuer flyttade till London i augusti 1935 och var verksam där fram till 1937 då han flyttade till USA och fick en professur vid Harvard.