817
68927

A Stig Lindberg enamelled top oak sofa table by Nordiska Kompaniet, 1950's.

8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
15 500 SEK

Emaljskiva med polykrom dekor av middagsgäster vid uppdukat bord, signerad Stig L. 17, underredet märkt med metallbricka NK R 579.036 - C 24851. Längd 107 cm, bredd 57 cm, höjd 50 cm.

Obetydligt slitage.

More information

Under arbete med badkarsemaljer råkade Stig Lindberg se ett färgprov, en plåtbit som vandrat ut och in i ugnen. Det slog honom att man kunde arbeta rent konstnärligt med materialet. År 1949 kom hans första emaljmålning på stålplåt. På Triennalen i
Milano 1951 visade Stig Lindberg modernt emaljmåleri i internationella sammanhang för första gången. Därefter tillverkade han tillsammans med NK:s möbelverkstad i Nyköping bord med emaljskivor. Emaljen bjöd på en färgpalett på upp till sju tusen
nyanser efter bränning i ugn 5-6 minuter. Flera konstnärer använde sig av tekniken, bland andra Egon Möller-Nielsen, Algot Törneman och Endre Nemes. Bordsunderreden fanns i flera olika utföranden. De var oftast årtalsmärkta undertill tillsammans
med NK:s stämpel.