819
79119

A Sigurd Persson Lounge Chair, Åry Stålmöbler 1964.

15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Hammer price
12 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Förkromad rektangulär stålrörsprofil, grön orignalklädsel med stoppning av filt i flera lager. Ställbar.

Obetydligt slitage.

Exhibitions

Sigurd Persson Design, en retrospektiv vandringsutställning, som visades bl.a på Hantverket i Stockholm år 1967. Utställningen visade Sigurd Perssons mångsidighet som formgivare och där denna modell fanns representerad, då klädd i brun "nylonsammet".

Literature

Sune Sundahl, Sigurd Persson Design, Arne Tryckare, Sthlm 1984. Avbildad helsida.

Tidskriften Form, 1967, nr 2, se sid 88, där Sigurd Persson säger i en intervju att vilstolens utseende är ett resultat av "många sammanträden bevistade med stigande träsmak och tristess. Om sammanträdesmiljön blev lite mer avspänd, om deltagarna tilläts sitta i en stol, som dels gavs bekväm vila, dels kunde resas med ett ryck, när man kände sig energisk och aktiv - skulle kanske sammanträdena också bli effektivare?".

More information

Modellen formgiven år 1964 och utförd endast i ett fåtal exemplar varav Sigurd Perssons familj har ett. Avsikten var att stolen skulle komma i produktion men tillverkningsprocessen visade sig vara alltför dyrbar.

 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

385. Märta Måås-Fjetterström, Märta Måås-Fjetterström a carpet 'Untiteld', flat weave, c 292 x 203 cm, signed MMF.
30 000 - 40 000 SEK
Bid History
75 000

Your Bid
70 000

Your Bid
65 000

Your Bid
60 000

Your Bid
55 000

Your Bid
50 000

Your Bid
48 000

Your Bid
46 000

Your Bid
44 000

Your Bid
Current bid:
75 000 SEK