828
79819

SAMMETSMÅLNING. 185,5 x 245 cm. Signerad R. Gowenius 1928. (Rudolf G.).

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
15 500 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Två ihopsydda våder. Mörkgrön botten med polykromt sagolandskap med människor, djur, sagofigurer och blommande träd. Brun bård.

Slightly dirty. The border has one repair, minor damages and tears.

Provenance

Köpt på auktion efter Ivar Kreuger 1932 eller 1933.

More information

Rudolf Gowenius (1896-1960) är unik i sitt konstnärsskap. Efter studier hos bl.a. Carl Wilhelmsson, på Konsthögskolan och Etsningsskolan reste Rudolf Gowenius till Italien och Tyskland innan han bosatte sig i Paris under åren 1923-39. Där bekantade han sig med André Lhotes och Fernand Légers akademier. Han hade utställningar i flera länder, förutom i Sverige även i Tyskland och Frankrike. Hans specialitet blev de eleganta och enastående sammetsmålningarna som detta katalognummer visar ett utmärkt exempel på. Gowenius hade utvecklat en alldeles egen metod för det svåra konststycket att måla skimrande attraktivt på sammet. Flera av hans sammetsmålningar finns i kyrkor både i Sverige och Frankrike. Bland de mest kända är Birger Persson-tapeten för Uppsala domkyrka från 1931 samt verk i Luleå domkyrka. Han finns representerad i åtskilliga museisamlingar.