907
79331

BILDMATTA. "Grön General". Tuftad och reliefklippt. 128 x 99,5 cm. Signerad KS RINGI.

Bildmatta. "grön general". tuftad och reliefklippt. 128 x 99,5 cm. signerad ks  ringi.

Baksidan med påklistrad och signerad etikett: "Grön General", K.S.-RINGI, Kjell Ringi, 1/6, Nr 961 samt en etikett med: Handmade in Sweden by KASTHALL ATELJE.

Droit de suite: Yes
Estimate:

5 000 - 6 000 SEK

486 - 584 EUR

Hammer price:
Unsold
Related content

Kjell Ringi (K. Arne Sörensen R., 3 februari 1939-), född i Göteborg. Konstnär, grafisk designer, skulptör och författare. Han är representerad på många museer internationellt.

Auction info
For condition report contact specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Head Specialist Carpets, Textiles and Islamic Works of Art
+46 (0)708 92 19 92