909
68773

A GEORG JENSEN three pcs of coffee set, Copenhagen 1918-24.

(olika stämplar), 830/ 1000 silver i kanna och sockerskål, sterling i gräddsnipa. Design nr 2, 2A samt 100, svenska importstämplar. Kaffekannans höjd 18 cm, vikt tillsammans 900 g.

Graverad initial under kaffekannan. (3)

Droit de suite: No
Estimate:

20 000 - 25 000 SEK

1 946 - 2 432 EUR

Hammer price:
22 000 SEK
Related content

Modellen formgiven år 1904-1905.

Auction info
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Head Specialist Design and 20th-21st C Works of Art
+46 (0)708 92 19 69