912
80251

A JOHAN ROHDE 830/1000 silver inkstand by Georg Jensen 1919.

10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Hammer price
10 000 SEK

Svenska importstämplar GAB F, 830/ 1000 silver. Design nr 305, rektangulärt med avfasade hörn, fasetterade bläckhornshållare, på fötter, med genombrutna handtag. Längd 31 cm, vikt 790 gram.

Bläckhorn av glas med obetydliga nagg.