990
69903

A Simon Gate engraved glass bowl with a plate, Orrefors 1929.

35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Hammer price
28 000 SEK

Oval, nedåt avsmalnande. Graverad stiliserad dekor av nakna kvinnor med slöjor och växter. Signerad of.G.147.29.C. Höjd 11,5 cm, längd 38,5 cm.

Kantnagg. (2)

Literature

H. Ricke, U. Gronert. Glas In Schweden 1915-60. München 1986, katalognummer 76, sid 84.