996
76233

A Vicke Lindstrand glass vase "Pärlfiskare", Orrefors 1935.

6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Hammer price
10 000 SEK

Optikblåst med graverad och slipad dekor av en pärlfiskare. Signerad Orrefors Lindstrand 1343. A.1. K.R. (gravör Karl Rössler). Höjd 28,5 cm.

Obetydlig nagg undertill samt smårepor på livet.

More information

Modellen formgiven år 1934.