1173
88979

A Russian mid 19th century vase.

25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Hammer price
Unsold

Blått glas och förgylld brons. Balusterformad på kvadratisk sockel. Svängda bladornerade hänklar med drakar och ansiktsmaskaroner. Delvis försilvrad polykrom dekor av hundar och hjortar. Höjd 28 cm.

Nagg vid hänkelfästen, dekormåleri med slitage.