131
73831

Bengt Nordenberg

(Sweden, 1822-1902)

Brudfärd

Signerad B. Nordenberg och daterad 1882. Duk 71,5 x 96,5 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

100 000 - 150 000 SEK

Hammer price:
96 000 SEK
Literature

Ann-Marie Elmqvist, "Bengt Nordenberg -Folklivsmålaren", 1994, jfr "Andra resan", avbildad halvsida i färg, plansch XL, sid 256-257.