146
95191

Elisabeth Warling

(Sweden, 1858-1915)
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
15 500 SEK
Elisabeth Warling
(Sweden, 1858-1915)

Porträtt av Riksantikvarien Hans Olof Hildebrand

Signerad Elisabeth Warling och daterad -97. Duk 92 x 73,5 cm.

Provenance

Försäkringsbolaget Trygg Hansas konstsamling, nr 1015.

Exhibitions

"Allmänna konst- och industriutställningen i Stockholm 1897", kat nr 620 (under titeln "Porträtt af Riksantikvarien Hildebrand").
Stockholm, "Elisabeth Warling. Minnesutställning anordnad af Svenska konstnärernas förening", 1916, kat nr 28 (till salu för 1500 SEK).

Literature

"Section des Beaux-Arts de l'Exposition Générale des arts et de l'Industrie, Stockholm, 1897", sid 70 under "Suéde", kat nr 620 (under titeln "Portrait de M:r Hildebrand, Conservateur en chef du Musée royal des Antiquités").
"Svenskt Konstnärslexikon", Vol. 5, 1967, sid 594.
"En bortgången konstnärinna", i "Idun", nr. 2, 9 januari 1916, sid 30.

More information

Vid sidan av sitt landskapsmåleri var Elisabeth Warling en mycket framstående porträttkonstnär. Hennes mest kända porträtt avbildar konstnärinnan Gerda Kallstenius, hennes syster (Nationalmuseum), statsrådet- och universitetskanslern P.J. von Ehrenheim, 1898 (Uppsala Universitets samlingar) samt det aktuella porträttet av Hans Hildebrand.