202
73897

Erik Werenskiöld

(Sweden, 1855-1938)
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Hammer price
Unsold
Erik Werenskiöld
(Sweden, 1855-1938)

Porträtt av elegant dam

Monogramsignerad EW och daterad 1927. Duk 155 x 115 cm.

Provenance

Tidigare i Direktör Rydbecks samlingar, Djursholm.

Exhibitions

Kunstnerernes Hus, Oslo, mars 1935, kat nr 137.