268
94821

Gustaf Wilhelm Palm

(Sweden, 1810-1890)
50 000 - 60 000 SEK
4 500 - 5 400 EUR
4 740 - 5 690 USD
Hammer price
105 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sweden, 1810-1890)

"Utsigt af Venedig"

Signerad G W Palm och daterad Rom 1843. Duk 40 x 62 cm.

Provenance

Tidigare i brukspatron C Reuterskiölds samlingar

Exhibitions

Konstakademien, Stockholm, 1845, kat nr 91.

Literature

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", Sveriges Allmänna Konstförening, 1934, upptagen i verkförteckningen under år 1844, kat nr 103. (felaktigt upptagen under år 1844)
Emil Hultmark, "Kungl Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887", 1935, upptagen under år 1845, kat nr 91.