377
91239

Elias Martin

(Sweden, 1739-1818)
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Hammer price
17 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Elias Martin
(Sweden, 1739-1818)

"Arche du Pont-Neuf"

Utförd i Paris 0mkring 1766-68. Akvarell 26,5 x 34 cm.

Provenance

Tidigare i kanslirådet Harald Wiens samlingar på Löberöd, Skåne.
Tidigare i direktör Bengt Bernströms samlingar, Stockholm.
Bukowski Auktioner, 1977, kat nr 405.

Exhibitions

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Elias Martin och hans krets", april - juni 1950, kat nr 67.
Musée Carnavalet, Paris, "Exposition la Suède et Paris", kat nr 139.

Literature

Ragnar Hoppe, "Målaren Elias Martin", Sveriges allmänna konstförening, 1933, omnämnd sid 21, avbildad halvsida sid 192.
"En utomordentligt artistisk studie, en lätt kolorerad lavyr, som tagits från nedre kajen vid Pont Neuf, och som genom sin koloristiska distinktion kommer i en klass för sig".