Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
381
77831

Johan Fredrik Hörling

(Sweden, 1717-1786)
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Hammer price
17 500 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Johan Fredrik Hörling
(Sweden, 1717-1786)

Hercules och Deianeira

Signerad J F Hörling invenit. Rödkrita 25,5 x 19,5 cm.

Provenance

Jean Eric Rehn (1717-93);
därefter i arv till hans dotter Johanna Gustava Rehn (1753-95) gift med baron R. F. Hochschild; därefter i arv till deras son C. Hochschild (1785-1857); i arv till hans son C. F. L. Hochschild (1831-98) gift med grevinnan Piper på Bellinga;
i samlingarna på Bellinga fram till ca 1960, därefter överförd till Piperska stamgodset Krageholm där den ingick i samlingarna fram till 2002

Exhibitions

Skånska Konstmuseum, Akademiska Föreningen, Lund, "Rokoko och Gustavianskt", 1938, kat nr 86 (betitlad: “Mytologisk scen”, lånad av greve Claes Piper)