428
96139

Isidore Laurent Deroy

(France, 1797-1886)
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Hammer price
15 100 SEK
Isidore Laurent Deroy
(France, 1797-1886)

"Vue de Stokholm"

Handkolorerad litografi, ca 1845, efter original av Bleuler, tryckt hos Lemercier, Paris, Wild Editeur, Paris. Bladstorlek 49,7 x 64 cm. Förgylld ram, svensk empir.

Ojämnt gulnad, fläckar, små revor och mindre defekter längs bladets kanter, litet stänk av guldfärg i bilden.

Saleroom notice

Litografin utförd omkring 1845./ Lithograph published around 1845.