453
73629

TEKANNA, av Arvid Floberg, Stockholm 1795. Gustaviansk.

30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Hammer price
32 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval, på fyra tassar. Slät, med pärlstav. Uppsvängt handtag av ebenholts. Längd 25 cm.

Lagning vid nedre handtagsfästet. Livet med två obetydliga bucklor.