461
91581

MJÖLKKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1778. Rokoko.

10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Hammer price
15 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Invändigt förgylld. På tre bladfötter med blomanfang. Rakt handtag av ebenholts med benknopp. Höjd 9 cm.

Lagning vid handtagets fäste. Sannolikt ursprungligen med lock.