498B
96951

BÄGARE med LOCK, av Johann Jacob Petrus, Augsburg 1685.

15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Hammer price
25 000 SEK

Invändigt förgylld. Rak, slät. Locket drivet i avsatser, krönt av kolknopp. Även locket med stämplar. Höjd 19 cm, vikt 398 g.