506
90811

BÄGARE, av Nils Dahl, Linköping 1750-tal.

20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
18 000 SEK

Delvis förgylld. Tulpanformad, på fot. Graverat vapen för adliga ätten Wrangel samt initialer CG, AW, NI. Höjd 13,5 cm.