61A
95919
Olle Hjortzberg
(1872-1959)

"Tulpaner"

Signerad Olle Hjortzberg och daterad 1930. Duk 81,5 x 73,5 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

80 000 - 100 000 SEK

7 619 - 9 524 EUR

Hammer price:
90 000 SEK
Provenance

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.
Sedermera i Herr Waldemar Qvarnströms samlingar, Stockholm (inköpt på Fritzes 31/3 1933 för 450 SEK).

Contact specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist Classic Art 19th/20th Century
+46 (0)8 614 08 05