786
74295

A Swedish Rococo commode attributed to J. J. Eisenbletter.

60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Hammer price
135 000 SEK

Fanerad med jakaranda, valnöt, amarant och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med rik beslagsornamentik. Längd 86, bredd 46, höjd 78,5 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar och fanerskador, liten trälist saknas.

Literature

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, sid. 108, jämför byrå samt den för Eisenbletter typiska vinkeln i intarsian ovanför lambrekängbeslaget.