789
74281

A Swedish Rococo commode.

40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Hammer price
46 000 SEK
A Swedish Rococo commode.

Fanerad med valnöt, jakaranda och plommon. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med rik beslagsornamentik. Med Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 111, bredd 57,5, höjd 81 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Senare lås, ställvis maskstungen, fanerlagningar, skivan med gamla nagg.