795
93693

A Gustavian commode by J. Hultsten.

200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 20 000 EUR
18 500 - 20 800 USD
Hammer price
200 000 SEK

Fanerad med jakaranda, mahogny, lönn och färgat lövträ. Skiva av röd kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängd lagergirland, blommor och geometriskt ramverk. Signerad med hans stämpel höger främre hörn "Hultstén". Längd 113, bredd 56, höjd 87,5 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar, skiva med mindre nagg.

Literature

Wallin, Sigurd, Nordiska museets möbler från svensla herremanshem, del II, Nordiska museet 1979, sid. 82, jämför snarlik byrå av Hultsten.