917
90717

A Gustavian mirror by C.G. Fyrwald, Stockholm 1780's.

20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Hammer price
28 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med rosor, räfflad medaljong och krönande axknippe. Nedtill draperihänge. Signerad CGF. Stockholms hallstämpel 1780-tal. Höjd 150, bredd 56 cm.

Torkspricka, liten dekorlagning.