944
86207

A pair of Empire four-light candelabra.

60 000 - 70 000 SEK
5 230 - 6 100 EUR
5 470 - 6 390 USD
Hammer price
50 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Bladornerat skaft på rund fot. Svängda ljusarmar. Reliefdekor av fjärilar, palmetter och krönande flamma. Höjd 58,5 cm. (2)

Lagningar, ljusmanschetter med invändiga bucklor.