952
79069

A pair of pewter candlesticks by S. Weigang 1785.

10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Hammer price
28 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Tenn. Räfflade kolonnskaft på klockformad kannelerad fot. Dekor av pärlstav. Höjd 24 cm. (2)

Smärre bucklor och lagningar, en liten bristning.