959
84237

A late Gustavian one-light table lamp.

6 000 - 8 000 SEK
525 - 700 EUR
553 - 737 USD
Hammer price
18 500 SEK

Förgylld brons, grönlackerad plåt och vit marmor. Höj- och sänkbar skärm och ljushållare på rektangulär sockel. Dekor av sittande hund. Höjd 35 cm.

Smärre marmornagg, obet lagningar.