965
86171

A pair of Empire candlesticks.

18 000 - 20 000 SEK
1 720 - 1 910 EUR
1 950 - 2 170 USD
Hammer price
17 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Förgylld brons. Nedåt avsmalnande skaft på rund bas. Reliefdekor av flätor, lagerstav och margueriter. Höjd 26,5 cm. (2)

Obetydliga bucklor.