985
74343

A French Empire mantel clock.

20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Hammer price
22 000 SEK
A French Empire mantel clock.

"La Liseuse". Förgylld brons och grön marmor "verde antico". Urhuset infattat i draperiornerat bord med läsande antikiserande flicka. Vitemaljerad urtavla märkt "Le Roi à Paris"(flertal urmakare med detta namn i Paris under 1700/1800-tal). Längd 29,5, höjd 33 cm. Nyckel medföljer.

Oljelampa lös.

Saleroom notice

The oil-lamp missing.

Literature

Jämför akvarellerad förlaga av Jean-André Reiche, Paris 1805 (Paris, Bibliothèque Impériale), avbildad i Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, sid 374. Fig 1. Samoyault, Jean-Pierre, Pendules et bronzes dÉameublement entrés sous le Premier Empire, Paris 1989, jämför pendyl som levererades till Fontainebleau 1806, sid. 58. Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför identisk bordspendyl avbildad sid. 86.