Förgylld brons. Amor spelande på sin kärlekstrumma. Sockeln med bevingade hjärtan. Vitemaljerad urtavla märkt "Hahn à Paris" (urmakare verksam i Paris, nämnd 1811-30). Längd 21, höjd 26,5 cm.
Skador.
Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför närmast identisk bordspendyl avbildad sid. 230.