996
73983

A French mantel clock by Sézille, second quarter 19th century.

15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
18 000 SEK

Svartlackerat trä samt förgylld brons. Urtavla märkt "Sézille Palais Royal No 133 à Paris". Urverk märkt P No 641 Sézille Palais Royal No 133" (S. verksam i Paris 1800-talets andra fjärdedel). Höjd 63, bredd 34 cm. Kompensationspendel och nyckel medföljer.