1193
125747

An Edward Hald engraved bowl, "Åskväder", Orrefors 1974.

4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Hammer price
3 800 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Blått överfång med graverad dekor av figurer, djur, träd, regn och blixtar. Signerad Orrefors. H. 291 E4. Höjd 11,5 cm, diameter 15 cm.

Literature

H. Ricke, U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", katalognummer 101, sid 97.

More information

Modellen formgiven år 1922.