Fajans, glasyr i cerise, turkos och gult. Signerad JR Gauguin, B&G. Höjd 71 cm.
Ett öra lagat.
Flera lagningar
Jean René Gauguin var son till den franske målaren Paul Gauguin. J R Gauguin var verksam som skulptör och keramiker. Mellan 1923 - 1961 verksam vid Bing & Grøndahl och är känd framför allt för sina kraftfulla djurskuplturer.