133
136395

Carl Kylberg

(Sweden, 1878-1952)
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Hammer price
720 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Carl Kylberg
(Sweden, 1878-1952)

"Slätten vaknar / La pleine se réveille"

Signerad CK. Troligen utförd 1934. Duk 82,5 x 114,5 cm.

Provenance

Tidigare i Fröken Marika Paulis samlingar, Stockholm.
Bukowski Auktioner, 1985, katalog 435, kat nr 204.

Exhibitions

Troligen utställd på Galerie Billiet, Pierre Vorms, Rue la Boétié 30, Paris, 1936.

More information

Ramen utförd av konstnärens hustru Ruth.
I slutet av 1920-talet träffade Carl Kylberg konstnären Hadar Jönzén och de två utvecklade en varm vänskap. Jönzén hittade något i Kylbergs måleri som han inte funnit under alla sina utlandsår och han fick "ett nytt hopp om modernt måleri". Förutom konsten delade de båda vännerna många andra intressen såsom kristendom, litteratur, nyindisk filosofi och existensiella frågor. Jönzén kom även med praktiska råd som var av stor betydelse för Kylberg.
Ramarna var ett problem för Kylberg, av ekonomiska skäl kunde han inte unna sig annat än smala fabrikslister. Jönzén kom då med rådet att köpa rålister och göra ramarna själv. Så föddes idéen till de typiska ramarna som finns på de flesta Kylbergmålningar. Ofta var det just Jönzén och konstnärens hustru Ruth som sågade och snickrade ihop ramarna av omålade lister. Därefter förgylldes de eller bronserades. Denna enhetlighet i ramvalet var mycket välgörande på de stora utställningarna förutom att de utgör ett kännemärke för Carl Kylbergs konst.

Designer

Carl Kylberg, 1878-1952, is considered a seminal figure in the Swedish 1900-century art. He was a student at the architecture department at Berlin University and then a student of Carl Wilhelmson at Valand art school in Gothenburg.

Kylberg broke through late, made his debut as a painter in 1919 with the February group at Liljevalchs. He became known to a wider public by the age of 50, but continued to be controversial as an artist. He had a permanent artistic antagonist of Isaac Grünewald and the same year as the Nazis in Germany set up the decisive blow against Entartete Kunst and practically the whole of modernism, Swedish government stopped the purchase of the painting "Uppbrottet" of the National Museum in Stockholm.

Read more