A Birger Kaipiainen stoneware dish, Arabia, Finland, 1950's.
Stengods, målad dekor av bord med tavla och fickur på böljande hav med svanar i grönt, brunt och blått mot svart fond. Signerad KAIPIAINEN. Längd 37, höjd 5,5 cm.
Nagg.
×
Log in
Could not log in