458
146955

Pablo Picasso

(Spain, 1881-1973)
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Hammer price
260 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Pablo Picasso
(Spain, 1881-1973)

"Nu assis, de profil"

Lithograph, 1947, on Arches paper, signed in pencil and numbered 18/50. L. 45,5 x 60 cm. S. 50 x 65,5 cm.

Provenance

Joakim von Ditmar Gallery, New York.

Exhibitions

"Palm Beach! America's internationa Fine Art and Antique Fair", February 4-13, 2005.
"9e Pavillon des Antiquaires et Beaux-Arts Jardin de Tuileries", Paris, April 2-10, 2005.

Literature

Bloch 454. Mourlot 103.

More information

Karaktäristiskt för Picassos grafiska produktion är att den periodvis fokuserar på en särskild teknik. Det tidiga 1900-talet fram till 1930- och 40-talen domineras av torrnålsgravyrer och etsningar, endast ett fåtal litografier utförs under dessa decennier. Från 1945 sker en tydlig övergång till det litografiska mediet. Några av konstnärens mest kända och viktiga litografier tillkommer under andra delen av 40-talet och under 50-talet.
Merparten av Picassos litografier trycktes hos Fernand Mourlot, och mästerlitografens första möte med konstnären beskrivs på följande sätt i den kände tryckarens memoarer:
"- Ni är Mourlot?
- Javisst, jag är Mourlot och känner mig hedrad att få träffa er, herr Picasso.
- Inget herr!
Vi börjar prata:
- Ni är alltså tryckare?
- Ja, litograf.
- Jag har hört talas om er genom Braque. Jag har sett vad ni gör. Då fick jag lust att lära känna er och kanske arbeta tillsammans med er. Fast det beror ju på."

Picasso och Mourlot fann lyckligtvis varandra och resultatet av deras samarbete blev några av Picassos idag mest eftersökta litografier.
"Nu assis, de profil" från 1947 hör till dessa utsökta tidiga litografier. Den sköna sittande kvinnan förmedlar en sällsynt känsla av lätthet och volym. De tunna konturlinjerna och kvinnans förfinade anletsdrag för tankarna till Matisses genialt förenklade modeller, dock råder det ingen tvekan om att mästaren till denna litografi är Picasso. Något av konstnärens självsäkra och självklara förhållande till det konstnärliga skapandet återspeglas i den gracila, kontemplativa kvinnobilden.