499
145635

Henri de Toulouse-Lautrec

(France, 1864-1901)
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Hammer price
35 000 SEK
Henri de Toulouse-Lautrec
(France, 1864-1901)

"La Troupe de Mademoiselle Églantine"

Lithograph in colours, 1896, Wittrock's state C (with text). S. 62,3 x 80,4 cm.

Gulnad, små revor och defekter längs bladets kanter, missfärgning längs bladets övre kant, samt i högra delen (efter tejp a tergo), reva (40 mm) på bladets högra kant, lagad reva (100 mm) i övre högra delen (delvis i bilden), veck.

Literature

Delteil 361. Adhémar 198. Wittrock P21(c).