546
132913

Ann Eringstam

(Sweden, Born 1977)
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Hammer price
32 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Ann Eringstam
(Sweden, Born 1977)

"Before the Storm"

Signerad Ann Eringstam och daterad 3/5 2007 a tergo. Färgfotografi 100 x 143 cm.

Exhibitions

Kulturhuset, Stockholm, ”Story Line” 2008-2009.

More information

Konstnären och fotografen Ann Eringstam utgår från den utopiska bild av människan som förmedlas inom dagens populärkultur. Hon arbetar med begrepp som identitet, normer och ideal i sina bilder och videoverk. I verket ”Before the storm” från 2007 har hon utgått ifrån actionfilmer och thrillers. Här sammanför hon den klassiska bilden av den gode hjälten med bilden av den onde förövaren. Motivet; en leende muskulös man och en söt flicka som tillsammans klappar ett rådjurskid mot bakgrund av björkar och vackra berg kan vid första anblick verka idyllisk men vid närmare eftertanke verkar det finnas all anledning till oro. De små detaljerna låter nämligen betraktaren ana en annalkande katastrof. Det kan vara helikoptern som närmar sig i fjärran eller pistolen, som knappt är synlig i mannens ficka. Eringstam arbetar i studio med modeller och scenografiska kulisser. Fotografierna bearbetas sedan i Photoshop. För att förstärka upplevelsen av fiktion låter hon konstgjorda detaljer, som plastiga blommor eller uppstoppade djur, tydligt framträda i fotografierna. Ann Eringstam föddes i Växjö 1977 och tog sin mastersexamen vid Högskolan för fotografi i Göteborg 2006. Hon har ställt ut vid ett flertal tillfällen i Sverige, både i samlingsutställningar och enskilt.