641
143873

Ernst Billgren

(Sweden, Born 1957)
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Hammer price
290 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Ernst Billgren
(Sweden, Born 1957)

Vardagsrum med svartvit flugsnappare och snäppa

Signerad med monogram EB. Pannå 139 x 194 cm, inklusive ram.

Exhibitions

Jämför separatutställning på Galleri Lars Bohman, Stockholm, 2002 samt 2006.

More information

Sedan tidigt 1990-tal har Ernst Billgren målat otaliga bilder av hem, alltifrån badrum och sovrum till salonger och vardagsrum. Interiörerna dignar av referenser bakåt, till historia, konst- och kulturarv, med alltifrån bukiga franska byråer till spartanskt inredda motellrum och Bruno Mathsson-fåtöljer. Rummen känns stela och ödsliga trots att interiörerna är fullt möblerade. Den övergivna känslan måste bero på att människan lyser med sin frånvaro. Spåren av henne är ändå tydliga då rummen är till synes genomtänkt inredda, vare sig det handlar om palatsinteriören eller den borgerliga våningen i stan. På flera målningar har istället djur och natur tagit över det mänskliga rummet. Fåglar, rådjur och barrträd har gjort sig hemmastadda på mjuka mattor och stoppade fåtöljer. Naturens krafter verkar sträva efter att återta sitt förlorade territorium genom att bryta ner de överdådiga salongerna och hämta livskraft ur förfallet. I den svit med stora interiörmålningar som Ernst Billgren målade med start 1999 är den gröna färgen återkommande. Den utgör en färgmässig länk mellan ute och inne och förstärker ytterligare känslan av att gränsen mellan natur och kultur är på väg att suddas ut.