70
139351

Birger Ljungquist

(Sweden, 1894-1965)

Målaren och hans modell

Signerad Birger Ljungqvist och daterad 1940. Pannå 100 x 90 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

12 000 - 15 000 SEK

1 130 - 1 410 EUR

1 080 - 1 350 USD

Hammer price:
Unsold
Provenance

Doktoring. O. Stern, Stockholm

Exhibitions

Riksförbundet för bildande konst, utställning 51, kat nr 1.

Image rights