737
141649

Rainer Fetting

(Germany, Born 1949)
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Rainer Fetting
(Germany, Born 1949)

"Two dogs"

Signed Fetting and dated -84 on verso. Oil and wood on canvas 152 x 182 cm.

Provenance

Galerie Daniel Templon, Paris.

Exhibitions

Galerie Daniel Templon, Paris, 1987.

More information

Västberlin kom under 1970-talet att bli Europas samlingspunkt för den nya generation av konstnärer och musiker som var redo att göra upp med efterkrigstiden. Stadens frisläppta nattliv, de unga radikala politiska strömningarna och inte minst den öppna gayscenen kom att definiera stadens konstscen. Det var i den miljön som Rainer Fettings konstnärskap formades. Han anlände till staden 1972 efter att ha lämnat sin födelseort Wilhelmshaven för att undvika militärtjänst. Fetting kom att starta det betydelsefulla galleriet Galerie am Mortizplatz tillsammans med bl.a. Salome (vilken Fetting hade en relation med) och Helmut Middendorf. Han blev en av de tongivande medlemmarna i konstnärsgrupperna "Heftige Malerei" och "Junge Wilde" (även kallad "Neue Wilde") som karaktäriserades av ett expressivt måleri i starka färger och breda snabba penseldrag.

1983 flyttade Rainer Fetting delvis till New York där han började att experimentera med assemblage av upphittade träbitar vilka han monterade på duken och bemålade, möjligen ett eko från hans ursprungliga bakgrund som snickare. Auktionens målning "Two dogs" skapades under denna viktiga period i hans konstnärskap.