762
142465

An Anna Petrus engraved pewter tray, 1920's, executed by the artist, motive with Adam & Eve.

Graverat motiv av Adam & Eva i Edens lustgård. Signerad A. Petrus. 45 x 28 cm.

Kanten med bucklor.

Droit de suite: No
Estimate:

10 000 - 15 000 SEK

1 000 - 1 500 EUR

Hammer price:
18 500 SEK
Literature

Marie Rehnberg "Skulptör och Industrikonstnär", Signum förlag 2009. Modellen avbildad sid 78.

Related content

Modellen visad på världsutställningen i Paris 1925.

Auction info
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Head Specialist Design and 20th-21st C Works of Art
+46 (0)708 92 19 69