772
138031

A sectretary probably by Axel Larsson, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors 1930's.

8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
15 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Sidorna fanerade med bonad björk, frontens skrivklaff och dörrar med mahogny och inläggningar i olika träslag. Inredning delvis i björkrot med svärtade draghandtag med belysning, sex lådor. Underdelen med hyll- och lådinredning. Märkt med metallbricka: Svenska Möbelfabrikerna Bodafors. Höjd 108 cm, djup 40 cm, bredd 104 cm. Nyckel finns.

Obetydlig fanerskada.